Czesław Fluder w Komisji Sportu Młodzieżowego PKOl

Opublikowano
10
-
11
-
2023

Czesław Fluder, wieloletni działacz sportowy na rzecz polskiego biathlonu i narciarstwa, został powołany do Komisji Sportu Młodzieżowego Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - To dla mnie wielki zaszczyt i zapewniam, że będę działał na rzecz popularyzacji sportu wśród młodzieży - komentuje Czesław Fluder.

Czesław Fluder to postać dobrze znana w środowisku biathlonowym i nie tylko. Działał na rzecz rozwoju dyscypliny, ale widzieliśmy go często także z mikrofonem, bo świetnie komentuje zawody. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam znalazł się pod skrzydłami jednego z najwybitniejszych dziennikarzy sportowych w Polsce - Bohdana Tomaszewskiego.

Siódma kadencja w komisji PKOl

- Bohdan Tomaszewski zawsze powtarzał, że niezależnie od wykształcenia trzeba być normalnym człowiekiem, a zawodnikom stworzyć teatr sportu. I tak staram się działać - mówi Czesław Fluder. Teraz, już po raz siódmy, będzie mógł działać w Komisji Sportu Młodzieżowego Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Głównym celem Komisji jest promowanie idei olimpijskiej wśród młodych sportowców. Komisja realizuje ten cel m.in. poprzez system zdobywania kółek olimpijskich, które są wręczane podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (OOM) w trzech cyklach – Zimowa OOM, Halowa OOM, Letnia OOM. Organizatorom Olimpiady Młodzieży Komisja służy pomocą i doradztwem, organizuje posiedzenia, na których omawiane są problemy sportu młodzieżowego.

- Jako komisja przyznajemy też nagrodę im. Eugeniusza Pietrasika. Otrzymują je Ci sportowcy, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich. W przeszłości udało nam się zagwarantować taką nagrodę Monice Hojnisz-Starędze oraz Marcinowi Zawołowi. Myślę, że jest szansa na kolejne dla biathlonistów - cieszy się Czesław Fluder.

W komisjach przy PKOl działają też inne osoby ze środowiska biathlonowego. To Ryszard Śmietański (Komisja Sportowa), Kamila Żuk (Komisja Zawodnicza) i Adam Górecki (Komisja Współpracy z Samorządami i Współpracy Terytorialnej).

No items found.