Kadra Młodzieżowa po zgrupowaniu z Australijczykami

Opublikowano
5
-
12
-
2023

Sześć biathlonistek i sześciu biathlonistów brało udział w zgrupowaniu Kadry Młodzieżowej w Obertillach. Nie był to jednak zwykły obóz, a realizowany w ramach projektu IBU. Ten zakłada współpracę międzynarodową. Biało-czerwoni trenowali z reprezentantami Australii.

Głównym celem projektu jest ułatwienie wymiany wiedzy i doświadczeń między związkami krajowymi oraz wzajemne wsparcie w utrzymaniu biathlonu na wysokim poziomie. Programy wymiany i współpracy między krajami obejmują szkolenia trenerów i sportowców.

Wymiana doświadczeń

Międzynarodowa Unia Biathlonu podzieliła poszczególne krajowe federacje na trzy grupy: A, B i C. Przy czym ta pierwsza to kraje najlepiej radzące sobie w biathlonie, a C to te początkujące. Polski Związek Biathlonu, jako federacja zaliczana do grupy B, przystąpiła do projektu, w którym może zaprosić do wspólnego obozu kraje z grupy C. We wrześniu padło na Litwę, a tym razem na Australię.

- Współpracę z Australią podzieliliśmy na dwa obozy. Chcemy, aby nasza młodzież integrowała się, uczyła angielskiego, a przede wszystkim, by każda ze stron zobaczyła inną kulturę i sposób trenowania – tłumaczy Agnieszka Cyl, dyrektor sportowa Polskiego Związku biathlonu. Druga część wspólnych treningów odbędzie się w styczniu w Jakuszycach, jeszcze przed Pucharem IBU Juniorów.

- Dużo korzyści ma na pewno Australia, która dopiero zaczyna całą tę przygodę. Mają spore problemy z serwisem nart i staramy się w tym pomóc. Oni natomiast dają nam dodatkowe osoby ze sztabów, które pomagają w dobrej organizacji treningów. Dodatkowa korzyść jest taka, że my jako kraj przekazujący wiedzę, otrzymujemy od IBU np. opłacenie zakwaterowania podczas takich obozów. Jest też możliwość poproszenia IBU o skierowanie na obóz trenera-eksperta, który przekaże swoją cenną wiedzę – podkreśla Agnieszka Cyl.

Taki ekspert może dawać wskazówki dotyczące techniki biegu, czy strzelania. - Ten projekt jest skierowany tylko do grup juniorskich – dodaje dyrektor. A to tylko przykład na to, że IBU stawia na rozwój biathlonu u podstaw.

No items found.