Kursokonferencja Trenerów 2023 za nami

Opublikowano
31
-
10
-
2023

Ostatni weekend października dla środowiska biathlonowego w Polsce upłynął pod znakiem Kursokonferencji Trenerów 2023, którą tradycyjnie zorganizował Polski Związek Biathlonu. Przez trzy dni jej uczestnicy mieli okazję pogłębiać wiedzę w różnych dziedzinach.


Wśród zaproszonych prelegentów byli polscy eksperci, pracownicy związku, ale także przedstawicielka Międzynarodowej Unii Biathlonu. Wszystko rozpoczęło się w piątek 27 sierpnia od wykładu Adama Kwaka, który przedstawił nowe zasady dotyczące smarowania nart. To ważna kwestia związana z nowymi przepisami IBU, dotyczącymi wycofania fluoru na zawodach odbywających się pod ich logiem. Doktor Michał Starmach opowiedział o najczęstszych urazach w sportach zimowych oraz sposobach ich diagnozowania i leczeniu oraz rehabilitacji. Z kolei doktor Szymon Fornagiel przedstawił stan zdrowia polskich biathlonistów.


Rozmowy o psychologii i metodach treningów


Ciekawie zapowiadał się sobotni poranek, bo już na początku zagadnieniem była współpraca z tzw. pokoleniem Z. Agnieszka Warchał mówiła o tym, jak prowadzić do młode pokolenie, aby odpowiednio dotrzeć do zawodników. Bardzo istotną kwestią w dzisiejszych czasach jest zdrowie psychiczne i tego tematu nie mogło zabraknąć podczas Kursokonferencji. Zagadnienie to przedstawiła Justyna Wachniczka w panelu „Pierwsza pomoc psychologiczna – Skuteczny program zarządzania zdrowiem psychicznym”. Temat kontynuowała wicemistrzyni świata w biathlonie z 2015 roku Weronika Nowakowska, która specjalizuje się w psychologii sportu. Była zawodniczka mówiła o odporności psychicznej w sporcie, a po tym razem z Justyną Wachniczką wspólnie poprowadziły panel dyskusyjny. Pierwszą część zakończył wykład Adama Kwaka: „Używanie, konserwacja i działanie laserówek firm Larsen, Kiwi i Ecoaims”.


Drugą część sobotniego programu rozpoczął dr Kajetan Słomka, który przedstawił ciekawy temat: „Wpływ treningu równowagi i mindfulness na efekty strzeleckie młodych biathlonistów”. Z kolei dyrektor sportowa PZBiath przekazała wszelkie nowości związane z wytycznymi na nowy sezon. Ważne kwestie do przekazania miała takżeKaroliina Ylösjoki, która jako przedstawicielka IBU opowiedziała o strategii zrównoważonego rozwoju.


Finałowym dniem Kursokonferencji była niedziela. O poranku Maciej Bulej poruszył temat diagnostyki i prewencji urazów w sporcie. Następnie Paweł Zimoń przedstawił proponowane kierunki rozwoju w przygotowaniu motorycznym zawodnika oraz praktyczne sposoby zastosowania szkolenia centralnego. Wszystko zwieńczone zostało dyskusją uczestników konferencji wraz z niedzielnymi prelegentami.

No items found.