Zapraszamy na Mistrzostwa Europy Juniorów w Jakuszycach

Opublikowano
5
-
02
-
2024

Niespełna dwie doby pozostają nam do rozpoczęcia biathlonowych Mistrzostw Europy Juniorów, które w dniach 7-11 lutego 2024 roku gościć będą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. W programie zawodów zadebiutuje nowa konkurencja – mass start 60.

Mistrzostwa Europy Juniorów to pierwsza międzynarodowa impreza mistrzowska planowana na nowym obiekcie na Polanie Jakuszyckiej. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu nawet 250 zawodników i zawodniczek, którym towarzyszyć będzie ponad setka trenerów i pracowników technicznych. Wydarzenie potrwa tydzień, podczas którego do zdobycia będzie osiem kompletów medali w czterech konkurencjach. W programie zawodów w porównaniu z poprzednimi edycjami imprezy doszło do ważnej zmiany.

Nie dotyczyła ona biegów indywidualnych oraz sprintów, które są w programie Mistrzostw Europy Juniorów od samego początku. Pewne miejsce w harmonogramie startów mają również rozgrywane od 2018 roku sztafeta mieszana oraz supermikst. Po wielu latach z programu zawodów zniknęły za to biegi pościgowe. Zastąpi je jedna z najmłodszych konkurencji testowanych przez Międzynarodową Unię Biathlonu – mass start 60.

Ten niezwykle widowiskowy format już od kilku lat gości w kalendarzu zawodów niższej rangi: w Pucharze IBU oraz Pucharze IBU Juniorów. Decyzją światowej federacji w lutym 2024 roku w Jakuszycach będzie miała swoją premierą w zawodach rangi mistrzowskiej. Czym jest mass start 60? To nic innego jak doskonale znany z Pucharów Świata bieg ze startu wspólnego, ale z udziałem aż 60 zawodników wyłonionych na podstawie dwóch wcześniej rozegranych konkurencji indywidualnych.

Jak to możliwe, że na starcie stawi się jednocześnie tak liczna grupa zawodników, podczas gdy na strzelnicy w dalszym ciągu będzie tylko 30 stanowisk? Problem ten rozwiązano dzieląc zawodników na dwie grupy – numery od 1. do 30. strzelają po pierwszej rundzie biegowej, numery od 31. do 60. meldują się na strzelnicy po raz pierwszy po przebiegnięciu dwóch okrążeń. Wówczas następuje wyrównanie, a stawka jest już na tyle rozciągnięta, że zawodnicy nie mają problemów z pomieszczeniem się na strzelnicy podczas kolejnych wizyt na strzelnicy. Jednoczesny start aż 60 zawodników sprawia, że będzie to bez wątpienia najbardziej widowiskowa konkurencja zawodów w Jakuszycach.

Zawody rozpoczną dwa dni treningów. Biegi indywidualne planowane są na środę 7 lutego, nazajutrz odbędą się wyścigi sztafet, a po dniu przerwy 10 lutego odbędzie się rywalizacja w sprintach. Zwieńczeniem mistrzostw będą biegi ze startu wspólnego. Konkurencje żeńskie każdorazowo będą rozpoczynać się o godzinie 10:30, mężczyźni do walki o medale będą przystępować o godzinie 14:00.

Trasy turystyczne otwarte w trakcie zawodów

Podczas trwania mistrzostw Europy juniorów i poprzedzających je zawodów w ramach IBU Junior Cup, zawodnicy zajmą niewielką część jakuszyckich tras narciarskich. Rywalizować będą tylko na trasach wyczynowych o długości około 7,5 kilometra oraz na samej Polanie Jakuszyckiej. Miejsce rozgrywania zawodów będzie wygrodzone siatkami i dostępne wyłącznie dla zawodników od godziny 16.30 w dniu 28 stycznia do zakończenia mistrzostw.

Pozostałe trasy – łącznie 88 kilometrów – będą ogólnodostępne i utrzymywane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów. Wejść na nie będzie można w 8 punktach: Parkingi Stowarzyszenia Bieg Piastów, Polana Maliszewskiego, Huta, Chatka Robaczka, Czerwony Potok, stacja kolejowa Harrachov, Novy Svet – Harrachov – trasą Partyzancką do Działu Izerskiego. Dodatkowo możliwe będzie wejście na trasę na Orle przez peron kolejowy Polana Jakuszycka.

Program zawodów Mistrzostw Europy Juniorów w biathlonie:

7 lutego, g. 10:30 – bieg indywidualny kobiet (12,5 km)

7 lutego, g. 14:00 – bieg indywidualny mężczyzn (15 km)

8 lutego, g. 10:30 – sztafeta mieszana (4x6 km)

8 lutego, g. 14:00 – supermikst (6 km+7,5 km)

10 lutego, g. 10:30 – sprint kobiet (7,5 km)

10 lutego, g. 14:00 – sprint mężczyzn (10 km)

11 lutego, g. 10:30 – mass start 60 kobiet (9 km)

11 lutego, g. 14:00 – mass start 60 mężczyzn (12 km)

Otwarte w 2022 r. Dolnośląskie Centrum Sportu jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Europie. To obiekt powstały z myślą zarówno o amatorach, którzy chcą się cieszyć kilkudziesięcioma kilometrami tras narciarskich w Górach Izerskich, ale także jako miejsce treningu dla zawodowców przygotowujących się do najważniejszych zawodów. W trakcie swej niedługiej jeszcze działalności DCS sprawdził się już jako miejsce krajowych oraz międzynarodowych zawodów biathlonowych i biegów narciarskich, z należącym do federacji Worldloppet Biegiem Piastów na czele.

 Źródło: Komunikat prasowy - Kacper Cecota, DPiN, DCS

No items found.