Ruszają mistrzostwa świata w biathlonie

Opublikowano
6
-
02
-
2024

Już jutro rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście. Na początek rozegrane zostaną sztafety mieszane. Reprezentacja Polski udała się do Czech w dziesięcioosobowym składzie. Na co stać biało-czerwonych?

Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście organizowane są już po raz drugi. Premierowy czempionat odbył się tam w 2013 roku. Właśnie te mistrzostwa były udane dla polskich biathlonistek. W biegu pościgowym srebrny medal zdobyła Krystyna Guzik (wówczas Pałka). Natomiast w biegu masowym brąz wywalczyła Monika Hojnisz. Całe mistrzostwa zdominowała reprezentacja Norwegii, która wywalczyła aż 11 medali, w tym 8 złotych.

W ubiegłym roku gospodarzem mistrzostw był niemiecki Oberhof. Najjaśniejszą gwiazdą tej imprezy był Norweg Johannes Thingnes Boe, który zwyciężył w trzech biegach: sprincie, biegu pościgowym i indywidualnym, a także wraz z innymi zawodnikami w sztafecie mieszanej i pojedynczej sztafecie mieszanej. U pań natomiast najwięcej medali zdobyła Szwedka Hanna Oeberg, która zwyciężyła w biegu indywidualnym i masowym, a w sprincie wywalczyła srebrny medal. Klasyfikację medalową także wygrała Norwegia, z dorobkiem 13 medali.

Na co stać reprezentację Polski?

Trener Tobias Torgersen zdecydował, iż w Novym Meście Polskę reprezentować będą: Anna Mąka, Joanna Jakieła, Natalia Sidorowicz, Daria Gembicka, Kamila Cichoń, Kacper Guńka, Marcin Zawół, Konrad Badacz, Jan Guńka i Andrzej Nędza-Kubiniec.

O szansach biało-czerwonych mistrzostwach powiedziała prezes Polskiego Związku Biathlonu Joanna Badacz.

- Jesteśmy cały czas na etapie budowania siły polskiego biathlonu. Dlatego każdy wynik lepszy od najlepszego w karierze danego zawodnika, czy zawodniczki, powinien nas cieszyć. W kadrze żeńskiej są zawodniczki, które stać nawet na miejsca w czołowej dziesiątce. Nie narzucajmy jednak dużej presji, bo zwykle przeszkadza ona w spokojnym rozwoju. Każdy zawodnik wie, jakie ma możliwości i trzymamy kciuki, aby udało mu się je zaprezentować. Mam nadzieję, że będzie lepiej niż podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata i wydaje mi się, że są na to szanse - oceniła.

Mistrzostwa Świata w biathlonie w Novym Meście 2024

Środa, 7 lutego

17:20 - Sztafeta mieszana

Piątek, 9 lutego

17:20 - Sprint kobiet

Sobota, 10 lutego

17:20 - Sprint mężczyzn

Niedziela, 11 lutego

14:30 - Bieg pościgowy kobiet

17:05 - Bieg pościgowy mężczyzn

Wtorek, 13 lutego

17:10 - Bieg indywidualny kobiet

Środa, 14 lutego

17:20 - Bieg indywidualny mężczyzn

Czwartek, 15 lutego

18:00 - Pojedyncza sztafeta mieszana

Sobota, 17 lutego

13:45 - Sztafeta kobiet

16:30 - Sztafeta mężczyzn

Niedziela, 18 lutego

14:15 - Bieg masowy kobiet

16:30 - Bieg masowy mężczyzn

No items found.